Székhely:
1052 Budapest, Apáczai Csere János u.10.

Központi telefon:
+36 1 484-9100

Központi fax:
+36 1 484-9200

A kriptoeszközökről tájékozódhattak a Budai Szervezet tagjai

A résztvevők részletes betekintést kaptak a kriptoeszközök világába.

Az MPGE Budai Szervezetének 2024. szeptember 26-i szakmai délutánján a résztvevők a kriptoeszközök világába tekinthettek be. Az eseményt Farkas Ákos, az MPGE Budai Szervezetének elnöke, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti koordinációs igazgatója nyitotta meg. Nyitóbeszédében többek között kitért arra, hogy a kriptoeszközök, a blokklánc, a tokenizáció és a rájuk épülő szolgáltatások olyan új és innovatív technológiák, melyek hordozzák azt a potenciált, hogy a jövőben meghatározó szerepet töltsenek be. Ennek megfelelően, a szakmai délután résztvevői az előadás során megismerhették ezen eszközök működése és előnyei mellett azok hátrányait és kockázatait is.

A megnyitót követően dr. Mező Emese, az MNB elemzője köszöntötte a résztvevőket és ismertette, hogy a kriptoeszközök témája több szempontból is releváns és aktuális téma. Egyrészt azért, mert

a kriptoeszközökkel kapcsolatos aktivitás globális szinten és Magyarországon is folyamatosan nő, hiszen 2024-re már több, mint 500 millió kripto ügyfélről számolhatunk be világszerte.

Aktuális továbbá a téma azért is, mivel a Markets in Crypto-Assets (MiCA) rendelet elfogadása az Európai Unióban egységes szabályokat vezet be a kriptoeszközök piacára vonatkozóan, amely szabályok 2024. év végétől teljes egészében alkalmazandóvá válnak. A 2024 tavaszán elfogadott hazai ún. Kripto törvény pedig az MNB-t jelölte ki, mint Magyarországon illetékes felügyeleti hatóságot a kriptopiac tekintetében.

Az első előadást Szegő Dániel, az MNB felügyeleti tanácsadója tartotta az elosztott főkönyvi technológia (DLT) bemutatása címen. Az előadás első részében az elosztott főkönyvi technológia értékajánlata került ismertetésre, majd technológiai életciklusokon keresztül bemutatásra került a terület jelenlegi státusza és lehetséges jövőbeli fejlődési irányai. Ezt követően az előadó ismertette az elosztott főkönyvi technológia működésének a főbb alapelemeit. Szóba kerültek a technológiából eredő szabályozói kihívások, mint például a tranzaktáló felek anonimitása, illetve a decentralizáltságból vagy kulcs kezelésből eredő problémák. Az előadás a különböző token típusok, illetve lehetséges tokenizált felhasználási eseteket ismertetésével zárult.

A következő előadás a kriptopiac bemutatásáról szólt. Az előadás a kriptopiac méretének és egyéb statisztikáinak a bemutatásával kezdődött, érintve többek között a piaci kapitalizációt, a kriptoeszközök számát, illetve a klasszikus piaci eszközökkel való összehasonlítást. Az előadás második felében a Bitcoin működési mechanizmusa került ismertetésre egy Bitcoin tranzakció részletes bemutatásán keresztül. Az előadó részletesen bemutatta az egyes működési folyamatokat, mint például egy tranzakció létrehozását, a tranzakció validálását, a validátorok és bányászok szerepét, a digitális pénztárca (wallet) és kulcsok szerepét, a bányászati nehézségeket, illetve a blokklánc felépítését.

Megismerve a kriptoeszközök alapját képező DLT technológiát, valamint végig követve egy konkrét Bitcoin tranzakciót, a továbbiakban dr. Mező Emese elemezte, hogy melyek azok a főbb kockázatok, amelyek megjelennek a kriptoeszközök tekintetében. Elmondta, hogy

technológiai, felhasználói, jogi és üzleti kockázatok is társulnak ezen termékekhez, amelyek szükségessé tették az egységes szabályok alkalmazását az Európai Unión belül.

Kitért előadásában a főbb csalástípusokra, ide tartoznak általános, már ismert csalásformák is, amelyek elterjedtek a kriptoeszközök kapcsán is, de olyan csalások is, amelyek kifejezetten kriptospecifikusak. Rövid nemzetközi kitekintést követően pedig a kriptoeszközök szabályozását ismerhették meg a résztvevők a kriptopiacra vonatkozó első egységes szabályozás, a MiCA rendelet legfontosabb elvei és részletszabályai mellett. Gyakorlati példákon keresztül bemutatásra került a MiCA rendelet által szabályozott kriptoeszközök 3 fő csoportja, kiemelve az eszközalapú tokenek (ART), elektronikuspénz-tokenek (EMT) és egyéb tokenek közötti főbb különbségeket és elhatárolásokat.

Az előadások után a résztvevőknek lehetőségük nyílt kérdések-válaszok formájában egyes, akár kritikus témákat az előadókkal részleteiben átbeszélni. Ezt követően egy rövid kvízzel zárult az esemény. Az esemény végén a Budai Szervezet elnöke megköszönte a jelenlevőknek részvételt.