Székhely:
1052 Budapest, Apáczai Csere János u.10.

Központi telefon:
+36 1 484-9100

Központi fax:
+36 1 484-9200

Konferenciát tartott a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Egyesülete

Országos szakmai konferencián osztották meg egymással tapasztalataikat a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Egyesületének (MPGE) vezetői és tagjai 2024. november 27-én és 28-án Tapolcán.

Országos szakmai konferencián osztották meg egymással tapasztalataikat a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Egyesületének (MPGE) vezetői és tagjai 2024. november 27-én és 28-án Tapolcán. A megalakulásának 30. évfordulóját ünneplő MPGE konferenciájának előadásai elsősorban a megújuló ellenőrzési módszertanok, az adatalapúság és a digitalizáció témaköreire fókuszáltak.

A rendezvényt dr. Gaál Szabolcs Barna, az Egyesület főtitkára, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) elnöke, vendéglátóként pedig Takács Szabolcs, Veszprém Vármegye főispánja nyitotta meg. Az esemény nyitóelőadásában Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis-és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára osztotta meg a hallgatósággal a gazdaságpolitikai aktualitásokról szóló gondolatait, majd Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke beszélt a szervezet küldetéséről és a nemzeti szuverenitás védelmének fontosságáról. Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke előadásában arra a kérdésre kereste a választ, hogy maradnak-e titkaink a XXI. században, bemutatva a NAV-ellenőrzések rendszerében bevezetett új ellenőrzési módszereket. Dr. Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a KiberPajzs projekt eddigi tapasztalatairól és eredményeiről, valamint a jövőbeni tervekről tartott előadást.

A szakmai program folytatásaként Szegfű László, az MNB főosztályvezetője bemutatta a pénzügyi ágazat digitális működési ellenállóképességéről szóló EU rendeletnek (DORA) a pénzügyi szektor felügyeletére gyakorolt hatását. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) részéről Sinkáné dr. Csendes Ágnes igazgató, valamint Gelencsér Gábor tanácsadó az ÁSZ ellenőrzéseiben megjelenő adatalapúság és adatközpontúság jelentőségéről és tapasztalatairól beszélt. Dr. Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár (Kincstár) igazgatója a költségvetési felügyelet tapasztalatairól, Kiss Tamás, a Saldo Zrt. igazgatója a transzferárazás témaköréről tartott előadást, Halász Eszter és Kaltenecker Balázs, a Kincstár  osztályvezetői pedig arról beszéltek, hogy hogyan támogatja az önkormányzati ASP rendszer az önkormányzatok szabályos és hatékony feladatellátását.

A második nap nyitányaként Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az intézmény legfrissebb piackutatását mutatta be, amely a mesterséges intelligencia piaci versenyre és fogyasztókra gyakorolt hatásáról szólt. Vastag László, az MNB ügyvezető igazgatója előadása a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelem témakörére fókuszált, Jakab Kornél, az ÁSZ igazgatója pedig a teljesítményellenőrzés gyakorlatáról és a legfrissebb ellenőrzési tapasztalatokról számolt be. Polcz Attila, a NAV igazgatója a vámellenőrzések során tapasztalt „párhuzamos valóságokról” szólt, ezt követően dr. Szilay András és dr. Hegedüs László, a KEHI főosztályvezetői mutatták be az építési beruházások és állami nyilvántartások ellenőrzésének aktualitásait.

Dr. Windisch László, az MPGE és az ÁSZ elnöke a konferencián átadta az Ellenőrzésért díjat azoknak a tagoknak, akik az elmúlt években a legaktívabban segítették elő az Egyesület működését. A díjat idén Kiss Tamás, a Saldo Zrt. igazgatója, Nyilas Gábor Lászlóné, a Csongrád-Csanád vármegyei szervezet gazdasági ügyintézője, valamint Tárnok Mónika, a Baranya vármegyei szervezet elnökhelyettese kapta.

A konferencia záró részében az ellenőrzési szervezetek vezetői kerekasztalbeszélgetésen értékelték az elmúlt évet és osztották meg jövőbeli terveiket a résztvevőkkel. A beszélgetésben részt vett Bugár Csaba, a Magyar Államkincstár elnöke, dr. Gaál Szabolcs Barna, a KEHI elnöke, dr. Kandrács Csaba, az MNB alelnöke, Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke, Vágujhelyi Ferenc, a NAV elnöke, és dr. Windisch László, az ÁSZ elnöke. A beszélgetés moderátora Deák László, a PwC Magyarország cégtársa volt.